Верховна Рада України прийняла в першому читанні урядовий законопроект "Про зайнятість населення". За словами першого заступника директора обласного центру зайнятості Марини Сорокіної, проект закону стимулюватиме роботодавців створювати нові місця і влаштовувати соціально вразливі категорії населення, в першу чергу молодь.
Отже, найважливіші зміни у проекті закону:
– Студенти проходитимуть стажування з відкриттям трудової книжки, але не більше 6 місяців. Якщо зі студентом укладено трудову угоду, роботодавець зобов'язаний заплатити щонайменше мінімальну заробітну плату, але не зобов'язаний платити внесок на соціальне страхування.
– Українці у віці від 45 років, у яких страховий стаж більше 15 років, мають право на одноразове отримання "ваучера" на професійне навчання (перепідготовку).
– Працівники, яких звільнили за півтора року до пенсії, за умови реєстрації в Центрі зайнятості та відсутності належної роботи, зможуть вийти на пенсію раніше. Однак у них повинен бути мінімально необхідний страховий стаж.
– Роботодавець, який протягом року створив нові робочі місця і платив кожному працівникові не менше трьох мінімальних зарплат, може платити за кожну таку людину тільки 50% єдиного страхового внеску в наступному році.
– Молодим українцям, які підписали контракт на роботу в сільській місцевості протягом трьох років, виплатять адресну допомогу в розмірі 5 мінімальних зарплат.
– Підприємства, у яких більше 20 штатних працівників, повинні взяти на роботу до 5% людей, які недостатньо конкурентоспроможні на ринку праці (випускники без досвіду, мати або батько, які самі виховують дітей, або люди, яким менше 10 років до пенсії за віком, і деякі інші категорії).
– Роботодавцю, який візьме вищевказаних людей на нове робоче місце на 2 роки за направленням центру зайнятості, щомісяця компенсуватимуть витрати в розмірі єдиного страхового внеску. Якщо підприємство не виконає квоту по прийому на роботу таких осіб, його оштрафують на дві мінімальні зарплати за кожного такого працівника.
– Суб'єкт малого підприємництва, який створює нові робочі місця і приймає безробітних не менш ніж на два роки, протягом першого року отримає щомісячну компенсацію в розмірі мінімального страхового внеску.
"Деякі зміни, передбачені у проекті, вже працюють на Черкащині, – говорить Марина Сорокіна. – Так, проектом закону передбачається, що статус безробітного буде надаватися з першого дня, коли особа звернулася до центру зайнятості, тоді як, згідно із чинним законом, статус безробітного надається із восьмого дня після звернення. На сьогодні ми також надаємо статус безробітного із дня звернення.
Крім того, працівники, звільнені за півтора року до пенсії з причин скорочення штату або реорганізації, які звернулися до обласного центру зайнятості, сьогодні також мають право вийти на пенсію раніше".
Підготував: Сергій МОГИЛКО