Податкова амністія по-українськи

Податкова амністія по-українськи

21 травня 2014 року Міндоходів оприлюднило на своєму сайті Проект податкового компромісу для українських компаній (далі − «Проект»), який буде подано уряду для розгляду та прийняття парламентом.

У Проекті податкову амністію політкоректно названо «податковим компромісом», який передбачає звільнення від фінансової, адміністративної, кримінальної відповідальності платників податків та їх уповноважених осіб у зв'язку із заниженням податкових зобов'язань з податку на прибуток, ПДВ, завищенням бюджетного відшкодування або від'ємного значення сум ПДВ за будь-який період до 1 січня 2014 року.

Суть податкового компромісу полягає в тому, що компанія оплачує тільки 15% суми заниженого податкового зобов'язання з податку на прибуток та/або ПДВ. При цьому решта 85% такої суми вважаються погашеними, а штраф і пеня не застосовуються, і податкові перевірки за періоди до 1 січня 2014 роки не проводяться; також до службових осіб не застосовується адміністративна або кримінальна відповідальність за несплату податків.

Податковий компроміс здійснюється шляхом подавання платниками податків спеціального уточнюючого розрахунку (буде розроблений Міндоходів) протягом 60 днів із моменту, коли закон про податковий компроміс набуде чинності, і оплатою 15% самостійно задекларованих податкових зобов'язань.

Податковий орган звіряє дані, задекларовані в уточнюючому розрахунку, і якщо вважає, що сума задекларованого доходу менша, то направляє запит про можливі податкові порушення платника податків. У разі заниження податкових зобов'язань податковий орган проводить перевірку і за її результатами приймає податкове повідомлення-рішення.

Якщо платник податків не згоден із податковим повідомленням-рішенням і починає процес його оскарження, то податковий компроміс не застосовується тільки до неузгодженої суми. Це означає, що до суми, яку платник податків самостійно задекларував як податковий компроміс, податкові органи не можуть застосувати штраф або іншу відповідальність.

Податковий компроміс застосовується виключно до податкових зобов'язань з податку на прибуток і/або ПДВ, що виникли до 1 січня 2014 року, незалежно від того, чи проводилися перевірки платників податків за такі періоди.

Якщо податковий компроміс не використовувався платниками великих податків, то податкові органи будуть проводити документальну перевірку такого платника податків. Проведення податкової перевірки інших платників податків Проект не передбачає. Однак не варто забувати загальні норми Податкового кодексу України (ПКУ), які дозволяють податковим органам провести позапланову перевірку будь-якого платника податків у разі наявності підстав.

Ініціатива КМУ про податкову амністію та Проект Міндоходів однозначно є позитивним кроком для бізнесу, особливо для компаній, які працювали з конвертаційними центрами і використовували «сірі» схеми. Проект прописаний таким чином, що будь-яка компанія, яка є платником податку на прибуток і ПДВ, може сплатити 15% податку за всіма своїми незаконними операціями, які мали місце стосовно мінімізації податку на прибуток і ПДВ до 31.12.2013 року включно.

Беручи до уваги те, що при використанні конвертаційних центрів і «сірих» схем бізнес платив від 11 до 17% від суми операцій, при цьому беручи на себе велику кількість ризиків, то сплата 15% законних податкових зобов'язань – дуже невелика плата для бізнесу, щоб закрити всі ризики й уникнути фінансової та кримінальної відповідальності. Крім того, використання податкового компромісу та сплата узгодженого податкового зобов'язання автоматично означає заборону податковим органам проводити перевірки з податку на прибуток і ПДВ за періоди до 1 січня 2014 року.

Водночас треба визнати, що проект дуже сирий, потребує доопрацювання та інтеграції в загальні норми ПКУ.

Насамперед хотілося б звернути увагу на визначення «податкового компромісу», адже воно стосується не тільки заниження податкових зобов'язань, а й завищення сум бюджетного відшкодування та від'ємного значення сум ПДВ/податку на прибуток, проте в описі застосування податкового компромісу мова йде тільки про суми занижених податкових зобов'язань. Відповідно, не зрозуміло, що робити компаніям, які завищили суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення сум ПДВ/податку на прибуток, проте зняття цих сум у податковому обліку не призвело до виникнення податкових зобов'язань у такого платника податків.

Постає запитання: чи повинні такі платники податків подавати уточнювальний розрахунок зі зменшеними сумами бюджетного відшкодування та/або від'ємним значенням сум ПДВ/податку на прибуток, щоб скористатися податковим компромісом, чи імунітет діятиме тільки в тому разі, якщо платник податків готовий сплатити до бюджету 15% податку від неправомірних операцій?

Проект передбачає проведення податкової перевірки, якщо суму уточненого зобов'язання не узгоджено з податковими органами, і проведення такої податкової перевірки потребує внесення змін до Податкового кодексу, як мінімум у главу 8 розділу ІІ ПКУ – підстави для проведення позапланових перевірок, порядок і строки їхнього проведення. Також необхідно чітко регламентувати підстави та права податкових органів щодо проведення перевірки та донарахування податкових зобов'язань при податковому компромісі, щоб успішно провести податкову амністію й не допустити свавілля з боку податкових органів.

Також не зовсім зрозуміло, чому податковий компроміс пропонують тільки для платників податку на прибуток і ПДВ. Що робити платникам податків, які платять їх за іншими податковими режимами, чи фізичним особам, які отримали і приховали доходи?

 
 
 

Стрічка новин