Мобілізація. Це слово останнім часом не сходить з телеекранів, Інтернет-сторінок та газетних шпальт, змушуючи не на жарт хвилюватись чимало чоловіків, яких ще не призвали до війська, та членів сімей тих, кого вже мобілізовано до Збройних сил України та інших військових формувань.
Нагадаємо, виконуючий обов’язки Президента України Олександр Турчинов своїми Указами від 17 березня 2014 року № 303/2014 та від 06 травня 2014 року № 454/2014 оголосив про проведення в Україні часткової мобілізації.
Чи не найбільше питань в контексті обох указів викликає визначення строків мобілізації.
Так, в пункті 3 Указу від № 303/2014 зазначається: «мобілізація проводиться протягом 45 діб із дня набрання чинності цим Указом». Про те ж саме йдеться і у тексті Указу № 454/2014. Власне оте «45 діб» спонукало багатьох військовозобов’язаних, призваних у зв’язку із мобілізацією, всерйоз замислитись над тим, що за півтора місяці служба для них автоматично закінчиться. Окремі гарячі голови навіть закликали одразу по завершенні 45-денного терміну збирати манатки і чкурнути геть з війська. Кажуть, у Житомирі кілька військовослужбовців, призваних ще у березні на військову службу, на початку травня так і зробили (щоправда, потім, дізнавшись, наскільки суворе покарання їм «світить» за самовільне залишення військової частини, більшість втікачів повернулася). Масла у вогонь підлили також народні депутати, які 6 травня 2014 року ухвалили Постанову Верховної Ради України № 1238-VII. Підпунктом 5 пункту 1 вказаної Постанови депутати рекомендували виконуючому обов’язки Президента України «вжити заходів з проведення кожних 45 діб ротації та звільнення осіб, призваних на військову службу у зв’язку з мобілізацією, окрім тих, які виявили бажання продовжувати військову службу в особливий період».
Як бачимо з тексту Постанови, вказане рішення носить лише рекомендаційний характер і, як зауважив у своєму виступі 29 травня у Верховній Раді виконуючий обов’язки Міністра оборони України генерал-полковник Михайло Коваль, технічно його виконати не можливо.
Але якщо не через 45 діб, то коли ж призваним до війська чоловікам сподіватись на звільнення з військової служби?
За роз’ясненнями ми звернулися до Івано-Франківського обласного військового комісаріату. Як повідомив обласний військовий комісар полковник Ігор Павлюк, під визначеним в указах глави держави терміном 45 діб розуміють період часу, в який здійснюється призов військовозобов’язаних та техніки національної економіки для доукомплектування військових частин Збройних сил України та інших військових формувань.
«Звільнення ж військовослужбовців, призваних на військову службу під час мобілізації в особливий період, – продовжує пан Павлюк, – може бути здійснено лише після оголошення рішення Президента України про демобілізацію, час і порядок якої буде визначено відповідним Указом Президента України».
Отож бо, шановні військовослужбовці та військовозобов’язані, чекайте на указ глави держави.