Новий проект Конституції, який розглядатиметься в п’ятницю Конституційною асамблеєю, передбачає збереження порядку обрання президента, але пропонує передати частину його повноважень Верховній Раді.
"Пропонується зберегти порядок обрання президента на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на п'ять років", - сказано в проекті.
Водночас в проекті не конкретизується, в один чи два тури. Між тим в проекті зазначається, що одна й та ж сама людина не може обиратися президентом більше ніж два строки підряд, незалежно від факту внесення у період її президентства змін до конституції.
За новим проектом, президент подає кандидатури міністрів до Верховної Ради, крім того він також вносить до ВР кандидатури на посаду Голови Нацбанку, СБУ, Генпрокурора, АМКУ та Фонду держмайна. Наразі кандидатури членів уряду, генпрокурора та інші президент затверджує сам.
Між тим президенту пропонується надати право безстроково призначати на посади суддів судів загальної юрисдикції на підставі подання Вищої ради юстиції.
Також регулюється порядок імпічменту президента – у разі вчинення ним злочину. Обвинувачення має висувати не менше третини від конституційного складу ВР.
Саме ж рішення має прийматись не менше як двома третинами конституційного складу ВР з урахуванням висновку КС. Пропонується вилучити положення про надання Верховним судом висновку з приводу імпічменту.
Представник Батьківщини Володимир Бондаренко назвав такі пропозиції "подачкою Верховній Раді".
"Дали подачку Верховній раді призначати або не призначати уряд. Президент - виконавча влада, нехай він і відповідає за виконавчу владу. А Рада повинна мати як функцію контролю лише повноваження відправляти у відставку членів уряду", - заявив Бондаренко.