9 травня - День Перемоги

9 травня - День Перемоги

Щорічно 9-го травня в Україні відзначається День Перемоги.

Свято встановлене на честь Перемоги Радянського Союзу над німецько-фашистськими загарбниками у Великій Вітчизняній війні 1941 – 1945 років.

Встановлення Дня Перемоги саме 9-го травня пов’язане з прийняттям капітуляції Німеччини у Великій Вітчизняній війні за московським часом. 8 травня о 22.43 за центральноєвропейським часом (9 травня в 0.43 за московським часом) в Берліні німецький генерал-фельдмаршал Вільгельм Кейтель підписав Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини, який був прийнятий радянською стороною. Ця подія ознаменувала собою закінчення Великої Вітчизняної війни.

Варто відзначити, що напередодні, 7 травня о 2.41, Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини був також підписаний у Реймсі з союзниками Радянського Союзу – США, Францією та Великобританією. За узгодженням між урядами цих країн та Радянським Союзом було прийнято рішення вважати процедуру в Реймсі попередньою. Однак, у країнах Заходу закінчення війни все ж таки пов’язується із процедурою в Реймсі, а підписання Акту про капітуляцію в Берліні вважається його ратифікацією.

Справжнім торжеством радянського народу, який зумів перемогти нацизм, став Парад Перемоги на Красній площі в Москві, що відбувся 24 червня.

З 1965 року День Перемоги отримав статус державного свята і був визнаний офіційним неробочим днем. Традиційно свято супроводжувалося урочистими військовими парадами, найбільш масштабні з яких проводилися на Красній площі в Москві. Після розпаду Радянського Союзу День Перемоги продовжують офіційно відзначати такі країни, як Росія, Україна, Білорусь, Казахстан тощо.

Згідно українського законодавства, День Перемоги в нашій країні визначається, як день «торжества безсмертного подвигу народу – переможця над фашизмом, всенародної пам'яті про його боротьбу за свободу і незалежність Батьківщини». За результатами одного із соціологічних опитувань, яке було проведене у 2011 році Центром Разумкова, 70 % українців вважають День Перемоги великим святом, для 23,6 % громадян України цей день є звичайним святом, натомість 4,7 % респондентів День Перемоги святом не визнають.

В усіх країнах пострадянського простору (крім країн Балтії) День Перемоги відзначається 9-го травня, однак в різних державах свято має різну назву. Зокрема, в Азербайджані та Грузії свято називається «Днем Перемоги над фашизмом», у Вірменії – «Днем Перемоги і Миру», в Молдові – «День Перемоги та пам’яті героїв, які полягли за незалежність Батьківщини», в Таджикистані – «День Перемоги у Великій Вітчизняній війні», в Узбекистані – «День Пам’яті і Почестей».

9-го травня День Перемоги також відзначається в деяких центральноєвропейських країнах, зокрема в Польщі та Сербії. Натомість в Словаччині, Норвегії, Чехії День Перемоги святкується 8-го травня. А от у Нідерландах день визволення від німецьких загарбників відзначають 5-го травня.

 
 
 

Стрічка новин