Українське автомобільне мито зробить виняток для виробників з 31 країни

Українське автомобільне мито зробить виняток для виробників з 31 країни

Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі має право на встановлення спеціального мита на підставі закону про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну.

Однак реалізувати таке право комісія може виключно з метою захисту національних інтересів. І це може бути лише тоді, коли заподіяно або існує загроза заподіяння значної шкоди національним інтересам.

Для обґрунтування вкзаних обставин комісія у своєму рішенні послалась на дані Світової організації виробників автомобілів за 2008 та 2010 роки, відповідно до яких Україна скоротила обсяг виробництва автомобілів на 79%. Тож держава нібито прагне стимулювати розвиток вітчизняного автовиробництва, встановивши додаткові обтяження для іномарок.

Однак, виникає питання, чому саме зараз оприлюднили зазначене рішення, прийняте ще в квітні 2012 року (ще одне аналогічне рішення приймалося 30.06.2011 року)? Очевидно, що відтермінування із введенням таких непопулярних нововведень пов’язана з потребою успішної виборчої кампанії до Верховної Ради.

Зараз згідно з додатком до закону про митний тариф ввізне мито на більшість транспортних засобів, що ввозяться в Україну, складає 10% від сумарної митної вартості, за виключенням дизельних автобусів для перевезення більше 10 осіб з двигуном понад 5 л. (ставка 20%), ТЗ з електродвигуном (8%), а також нових легкових автомобілів з об'ємом більше 3 л. (з 2012 року - 6%). Однак, до зазначеного мита, з 13 квітня 2013 року імпортерам іноземних автомобілів доведеться ще додавати 6,46% (для двигунів об’ємом 1000-1500 куб. см) або 12,95% (для двигунів об’ємом 1500-2200 куб. см).

Цікаво, що нововведення будуть стосуватися лише малолітражних автомобілів з об’ємами двигуна від 1000 до 2200 куб.см. Тож, майбутні власники елітних "лексусів", "рендж роверів" та "мерседесів" з трьох- і п’ятилітровими двигунами зовсім не "постраждають" та взагалі не відчують на собі приємностей чергових "пакращень" у вигляді збільшення цін на авто.

Додаткове мито застосовуватиметься усіх постачальників без винятку, у тому числі з Росії, які раніше ввозили авто в Україну без мита.

Однак, спеціальні заходи не будуть застосовувати до імпорту в Україну товару з таких країн - членів СОТ: Ангола, Бангладеш, Бенін, Буркіна-Фасо, Бурунді, Камбоджа, Центральноафриканська Республіка, Чад, Конго, Джибуті, Гамбія, Гвінея, Гвінея-Бісау, Гаїті, Лесото, Мадагаскар, Малаві, Малі, Мавританія, Мозамбік, М'янма, Непал, Нігер, Руанда, Сенегал, Сьєрра-Леоне, Соломонові Острови, Танзанія, Того, Уганда, Замбія. Очевидно, що жодна із цих країн не представлена на ринку України як автовиробник.

З введенням нового збору ціни на іномарки з об’ємами двигуна від 1000 до 2200 куб.см. в Україні зростуть в середньому від 1000 до 5000 доларів США. Швидше за все, ціни не одразу "поповзуть в гору", адже у дилерів в резервах ще є нереалізовані автомобілі, ввезені до набрання чинності змін, крім того, можна прогнозувати зростання кількості імпорту транспортних засобів до 13 квітня 2013 року.

Вже сьогодні громадськість висловлює своє обурення такими ініціативами, вимагаючи від влади скасування спеціального мита, а імпортери автомобілів взагалі погрожують припинити ввозити товар на територію Україну, що відобразиться на становищі цього сегменту економіки.

Як зауважує UBR, чи почують звернення громадян Президент та Прем’єр-міністр України, покаже час, але очевидно, що підтримувати національного виробника треба шляхом стимулювання розвитку галузі та державного сприяння виведенню українських автовиробників на світовий ринок за рахунок відповідності якості продукції європейським стандартам, а не подібними "драконівськими" методами.

Нагадаємо, що 14 березня 2013 року в газеті "Урядовий кур’єр" офіційно оприлюднено рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну легкових автомобілів незалежно від країни походження та експорту, що набуває чинності через 30 днів з дня його офіційного опублікування, і діятиме три роки.

22.07.2014
 
 
 

Стрічка новин