Як пройшов для економіки області 2011 рік, що ми здобули, а що втратили за цей час? Пропонуємо вашій увазі рейтинг найбільших досягнень та поразок в економіці Черкащини.
Економічні досягнення:
1. Рекордні врожаї. Черкащина зібрала 3,8 млн тонн зернових при врожайності 58 ц/га. Це дозволило забезпечити хлібопекарські підприємства області зерном у достатній кількості для випікання соціальних сортів хліба, а також стабілізувати ціни на хліб.
Крім того, область торік виростила картоплі втричі більше від норми, решти овочів – майже вдвічі більше. Відповідно й ціни на основні продукти борщового набору помітно знизились. Так, якщо гуртова ціна картоплі в 2010-му становила близько 4 грн/кг, то в 2011-му – 1,70–2,00 грн.
2. Відкриття заводів, створення кооперативів. Завершено будівництво підприємства з виготовлення металоконструкцій для гіпер- і супермаркетів французької компанії "Group Rasec". Відкрито першу чергу заводу з переробки насіння ріпаку ТОВ "Красногірське" у Антипівці Золотоніського району. Там же збудовано елеватор місткістю 30 тис. тонн. Ще один елеватор на 50 тис. тонн відкрили у Сатанівці Монастирищенського району. На
Лисянщині запрацював Бужанський цукровий завод.
Плани обласної влади по створенню сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів виправдалися – за рік їх було створено 23.
3. Позитивна динаміка роботи банківських установ. Банкіри констатують повернення довіри вкладників. Наслідки фінансової кризи 2008 року повністю вичерпалися в 2011-му. Більше того, вперше в історії Черкащини депозити фізичних осіб з початку року зросли на 400 млн грн – до 5 млрд грн. Це більше докризового рівня на 3,5 млрд грн, або на 42%.
4. Відродження річкової інфраструктури.
У червні в с. Адамівка Чигиринського району було відновлено роботу порту, який не працював з 1996 року. Свого часу порт "Адамівка" зв'язував Чигиринщину з містами Черкаси, Канів, Київ, Світловодськ, Кременчук, Донецьк.
Наступним був реконструйований Черкаський річковий вокзал із привокзальною площею, який не працював майже 15 років. Він тривалий час "ховався" за парканом, де велися будівельні роботи. Урочисте відкриття обласна влада переносила кілька разів. Врешті у вересні вокзал таки відкрили – з цієї нагоди навіть причалив катер, який регулярно возив усіх охочих на екскурсії по акваторії Дніпра.
Також відкрито сучасний комплекс "Авто-Ріка" в Каневі, який поєднує автовокзал та річковий вокзал.
5. Розвиток енергетики. Перший у Черкасах котел, який працює без використання природного газу, ввели в експлуатацію в серпні. Він забезпечує теплом і гарячою водою бюджетні установи (лікарні, поліклініки тощо) та кілька житлових будинків у мікрорайоні Соснівка.
У грудні Тальнівщина поповнилася відразу двома електростанціями. Гідроелектростанцію, яка не працювала тридцять років, відновили у селі Криві Коліна. ГЕС працює на річці Гірський Тікич. Тоді ж запустили першу на Черкащині сонячну електростанцію на базі Гордашівської малої ГЕС.
Економічні поразки:
1. Транспортні реформи. 2011-й рік позначився для транспортної галузі подорожчанням проїзду. За квиток у черкаських тролейбусах доводиться платити 1,25 грн замість 80 копійок. Проїзд у маршрутках Черкас і Умані спочатку подорожчав до 2,25 грн, а через кілька місяців до 2,50 грн.
Ще на одну непопулярну реформу пішла міська влада Черкас у жовтні. Пільговий транспорт пережив і важкі 1990-ті роки, і кризу 2008-го, але в 2011 році був практично зупинений. Через брак коштів на перевезення пільговиків та зарплату працівникам тролейбусного парку для пільговиків залишили лише по одному безкоштовному тролейбусу на кожен маршрут. В решті незахищеним категоріям населення доводилося платити, як і всім.
З 1 грудня пільговикам таки відновили безкоштовний проїзд. Маршрутні перевізники відмовилися від частини субвенцій і спрямували їх на потреби тролейбусного парку. Чи надовго вистачить цих коштів – покаже час.
2. Ремонт доріг. При загальній довжині автошляхів Черкащини 6136 км торік введено в експлуатацію та відремонтовано 40,6 км доріг. Найвагомішим дорожнім об'єктом, збудованим на Черкащині з початку року, стало будівництво семикілометрової ділянки автобану Стрий–Тернопіль–Кіровоград–Знам'янка, що з'єднує Схід і Захід України.
В той же час в обласному центрі по ремонту доріг видався провальний рік. Незважаючи на те, що місто випустило на ці потреби муніципальні облігації на 60 мільйонів гривень, ремонтувати дороги почали запізно – лише восени. Встигли відремонтувати кілька вулиць – доки цьому сприяла погода.
3. Аеропорт втратив право на диспетчерське обслуговування польотів. Через низьку інтенсивність польотів Державіаслужба прийняла рішення розформувати його диспетчерську службу, а сам аеропорт внести до переліку "неконтрольованих злітно-посадкових майданчиків". А це, за "Правилами обслуговування повітряного руху на цивільних аеродромах України", забороняє обслуговування міжнародних, рейсових польотів та польотів у складних метеоумовах.
4. Відсутність овоче-сховищ. Врожай зібрали чималий, а де його зберігати – завчасно не подумали. Овочі зберігають у застарілих нетехнологічних сховищах, збудованих ще в 60–70-х роках минулого століття, у яких за міжсезоння пропадає близько 30% продукції. А чи варто було гнатися за аграрними рекордами при таких втратах?..
5. Занепад тваринницької галузі. Восени обласна влада підбила підсумки розвитку тваринницької галузі у 2011 році. Чиновники констатували: тваринництво переживає період спаду виробництва у всіх категоріях господарств. Відставання деяких районів від виконання програми розвитку молочного скотарства та свинарства на період 2010–2020 років губернатор Сергій Тулуб назвав "повним провалом".
Наприкінці року обласна влада таки відзначила "позитивну динаміку у всіх секторах тваринництва". Зокрема було зупинено спад поголів'я корів.
Підготував: Сергій МОГИЛКО