Чума у розпалі: де протягом року в Україні спалахувала АЧС

Чума у розпалі: де протягом року в Україні спалахувала АЧС

Африканська чума свиней ніяк не залишить Україну - днями хвороба повернулася на Сумщину. Втім, в сусідній Польщі навіть хочуть залучити армію для зменшення поголів'я кабанів.

 

Ще кілька років тому Африканська чума свиней обходила Україну по її північно-східному кордоні. Нині ж експерти говорять про те, що ця хвороба ― реалії сьогодення, із якими потрібно вчитися співіснувати наступні десятки років. До кінця 2014 р. Державній ветеринарній та фітосанітарній службі України вдавалося ефективно протистояти занесенню збудника АЧС на територію країни. Але наприкінці 2014 та у 2015 рр. епізоотична ситуація суттєво погіршилася: масштаби загрози та ризики неконтрольованого поширення захворювання значно зросли. Загалом, із початку 2016-го року в Україні зареєстровано 15 випадків АЧС. За даними відомства, станом на 18.07.2016 залишилося неблагополучних пунктів по АЧС: у Чернівецькій, Миколаївській, Чернігівській, Черкаській та Сумській областях. 

 

 

 

 

 

За словами президента Асоціації свинарів України Артура Лози, розповсюдження хвороби по території держави проходить за гіршим сценарієм. «Можна було сподіватися, що АЧС просуватиметься лише із півночі на південь, але минулого року у нас постраждало велике промислове підприємство (ВАТ «Агрокомбінат „Калита“»), яке мало добре налагоджену співпрацю із різними регіонами. Це й могло стати ключовим фактором поширення, так званим векторним шляхом. Тому відстежуємо зараз два напрямки просування хвороби: перший ― по Одеській трасі, де зачепило Кіровоградську, Миколаївську й Одеську області; другий ― Лівобережжя Дніпра (Черкащина, Сумщина, Полтавщина)», ― каже Артур Лоза.

 

За його словами, розповсюдження хвороби по решті території ― лише питання часу. Однак радить не панікувати із цього приводу. АЧС ― серйозний виклик галузі свинарства. Але з яким можна боротися відповідними заходами біологічної безпеки на господарствах. Останнім часом випадків АЧС у дикій природі поменшало. Здебільшого хвороба припадає на присадибні господарства і невеликі ферми, де спалахи захворювання надзвичайно важко попереджувати, відстежувати і вживати адекватних заходів для їх локалізації. Зокрема, повідомляє Мінагрополітики, у рамках Проекту технічної допомоги уряд США підтримав модернізацію державних лабораторій ветеринарної медицини в Дніпровській, Львівській та Луганській областях, а фахівці лабораторій пройшли навчання по сучасних методах діагностики та міжнародних практик з біобезпеки і біологічного захисту. Також були проведені тренінги для співробітників лабораторій ветеринарної медицини, спрямовані на діагностику таких захворювань, як африканська чума свиней та лептоспіроз (два найбільш розповсюджених захворювання в Україні та регіоні).

 
 
 

Стрічка новин