Протягом першого дня дії акції із діагностики та раннього виявлення раку молочної залози обстеження на пересувному мамографі у Черкасах пройшли 64 жительки міста. Про це розповіла завідувачка рентгенодіагностичного відділення Черкаського обласного онкологічного диспансеру Антоніна Рябчун. – Загалом, протягом одного дня мамограф обслуговує від 50 до 60 черкащанок. Трьох із них ми відразу направили на дообстеження до обласного онкодиспансеру, – каже вона.
20 вересня у Черкасах стартувала медична акція, приурочена до Дня боротьби із раком молочної залози – 20 жовтня. У ці дні у "спальних" районах обласного центру працюватиме пересувний мамограф обласного онкологічного диспансеру, безкоштовне обстеження на якому потенційно може пройти кожна черкащанка. Появу мамографа у мікрорайоні завчасно анонсуватимуть афіші та волонтери, що поширюють профілактичні медичні буклети з інформацією про ризик РМЗ та можливість його уникнути.
Минулого тижня мамограф працював у районі кінотеатру "Мир", а з 26 по 29 вересня діятиме у районі річкового вокзалу. Мамограф працює щодня, із 9.00 по 15.30, крім вихідних.
– Проте цієї суботи – 29 вересня – мамограф також працюватиме: інакше ми не встигнемо обстежити всіх охочих – жінок дуже багато, – зазначила Антоніна Рябчун.
– Жінки, що пройшли обстеження, біжать збирати сусідок. Коли питаємо, чому раніше не проходили таке обстеження, адже у поліклініках міста мамографи є – відповідають, що про таке просто не знали.
Антоніна Рябчун зазначає, що обстеження будь-яка жінка може пройти просто "з вулиці", але ліпше захопити медичну картку. Обстеження на мамографі триває кілька хвилин, проте за необхідності лікар надає консультацію – саме тоді його може зацікавити зміст медичної картки пацієнтки.
– Крім мамографічних обстежень спеціалістами онкодиспансеру проводиться ЕКГ, вимірювання рівня цукру в крові та тиску крові. До бригади лікарів, крім онкохірурга, входить лікар функціональної діагностики.
Готуючись до мамографії:
– Не використовуйте дезодорант, тальк, пудру або крем на пахви чи груди – це може вплинути на якість зображення. Якщо до цього ви проходили обстеження в іншому місці, захопіть знімки з собою, занотуйте також дату останнього обстеження.
– Першу мамографію слід зробити у 40 років – вона розцінюється як базова і потрібна для порівняння з наступними обстеженнями. Починаючи з 40 років, необхідно робити мамографію щороку.
Підготував: Оксана САВІЦЬКА